6_1bEnpi Elektronik Arge’sinin en güçlü yönü, gaz yakan cihazların elektronik kontrol kartı tasarımı ile ilgili sahip olduğu bilgi ve tecrübedir. Gaz yakan cihazların elektronik kontrolü ile ilgili başarı ile tamamlanmış ve seri üretimi devam etmekte olan onlarca ürünümüz vardır.

Tasarım süreci müşterimiz ile birlikte yapılan proje analizi ve spesifikasyon belirleme ile başlamaktadır. Daha sonra donanım ve yazılım tasarımları için FMEA analizleri yapılmaktadır. Bu analizlerle olası problemlerin projenin başlangıcında tespit edilip önlenmesi hedeflenmektedir. Tasarım sırasında prototip olarak üretilen kartlara standartların da üzerinde EMC seviyeleri ile bağışıklık testleri yapılmaktadır. Bunun için Argemizde EMC Partner Transient-2000 EMC test cihazı bulunmaktadır. Böylece hem belgelendirme sürecinin sorunsuz tamamlanması garanti altına alınmaktadır, hem de sahada karşılaşılabilecek birçok sorun tasarım aşamasındayken giderilmektedir.

7_2bTasarımı tamamlanan kartlara 250.000 çevrim ömür testi yapılmaktadır. Ömür testlerinin otomatik olarak yapılması için ve her çevrimin başarı ile sonuçlandığını doğrulamak için kullandığımız otomatik ömür test kontrol düzenekleri de arge bölümümüz tarafından tasarlanmaktadır. Bu testlerin 225.000 çevrimi nominal şebeke gerilimi ve ortam ısısında yapılmaktadır. 12.500 çevrimi 0°C sıcaklık, 175V şebeke gerilimi altında; 12.500 çevrimi ise 80°C sıcaklık ve 275V şebeke gerilim altında tamamlanmaktadır. Sıcaklık ve iklimlendirme testlerini yapmak için Argemizde Nüve ID300 klimatik test kabini vardır. Ayrıca, tasarım doğrulama ve ömür testleri sırasında karttaki malzemelerin sıcaklıkları termal kamera ile kontrol edilmektedir.

Gaz yakan cihazların elektronik kartlarındaki işlemcilerin yazılımı da standartlar ile özel olarak belirlenmiştir. Kartlarımızda kullanılan C-class özellikli işlemci yazılımı ile son derece yüksek bir güvenlik seviyesi sağlanmaktadır.

Argemizde bulunan Microplan marka test cihazı ile, tasarladığımız kartların fonksiyonel doğrulaması kullanılacakları cihaz üzerinde gaz, elektrik ve su bağlantıları altında yapılmaktadır. Bu test cihazı ile değişik giriş ve çıkış yük senaryoları ile cihazın her koşulda doğru fonksiyonel çalışmayı istenen performans ile yapması sağlanmaktadır.

7_1b  8_1b